Łazienka jest tym pomieszczeniem w każdym domu, z którego korzysta się codziennie i w którym domownicy mają możliwość nie tylko załatwiać potrzeby fizjologiczne czy higieniczne, ale również zrelaksować się podczas odprężającej kąpieli. Powinna być zatem nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. W mieszkaniach w blokach zdarza się najczęściej, że łazienka jest najmniejszym pomieszczeniem. Mały metraż bywa wyzwaniem i ograniczeniem, ale istnieje kilka trików, które sprawią, że nawet najmniejsza łazienka będzie zachwycająca. Jak urządzić takie pomieszczenie?
Wybierz odpowiednie kolory i ogranicz ilość dodatkowych elementów
W małej łazience powinny dominować jasne kolory oraz płytki o większych rozmiarach, które optycznie powiększą pomieszczenie. Niezależnie od odcieni płytek sufit musi być biały, ponieważ każdy inny kolor sprawi, że łazienka będzie wyglądała nie tylko na małą, ale i na niską. Osoby lubiące eksperymenty kolorystyczne mogą przełamać barwę jasnego ogółu kolorowymi detalami czy dekorem, ale w małych pomieszczeniach warto postawić na maksymalnie trzy różne kolory. Jeśli chcesz ustawić w łazience mebel, na którym znajdą się kosmetyki czy ręczniki, warto wybierać drewniane stojaki o ażurowej konstrukcji. Lekkość tego rodzaju mebli sprawi, że łazienka nie będzie wyglądała na zagraconą.
Mniejsze wersje wszystkich rozwiązań i mało drobiazgów
Jeśli masz na to wpływ, zdecyduj się na kabinę prysznicową zamiast wanny, ponieważ zajmuje ona mniej miejsca. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wybór kabiny bez brodzika. Nieco przestrzeni, a na pewno optycznego wrażenia przestrzeni zyskasz, jeśli toaleta nie będzie stojąca, tylko podwieszana. W tego rodzaju łazience każdy centymetr jest na wagę złota, dlatego warto ograniczyć ilość drobiazgów do absolutnego minimum. Kosmetyki warto ułożyć w organizerach, a resztę schować, aby nie znajdowały się na widoku. Jeśli zaś nad umywalką znajduje się miejsce na lustro, to powinno być ono jak największe, przez co pomieszczenie będzie wyglądało na bardziej przestronne.
Brak wiszących elementów i dobre oświetlenie
Jeśli przestrzeń nie jest duża, to każdy element dekoracji czy nawet funkcjonalna część łazienki, która wisi na suficie, ścianie czy nawet w kącie zabiera już i tak ograniczoną przestrzeń. Warto więc zrezygnować ze wszystkiego, co sprawia, że łazienka wygląda na przeładowaną. Kolejnym krokiem do optycznego powiększenia łazienki jest zastosowanie różnych źródeł światła. Wbudowane lampki, które nie zajmują żadnego miejsca, powinny znajdować się nie tylko w suficie, ale i przy lustrze.